Pierwsza edycja Maristo Cup za nami!

Kolejny sezon oficjalnie przeszedł do historii. Dla jednych bardziej udany, dla innych mniej, ale tak w żeglarstwie było od zawsze. Tradycyjnie wspólnie z naszymi partnerami i sponsorami zorganizowaliśmy Uroczystą Galę Zakończenia, która pobiła swój kolejny rekord, goszcząc niemal 150 żeglarek i żeglarzy, którzy z tej okazji przybyli do Elbląskiego Hotelu Młyn z całej Polski i Obwodu Kaliningradzkiego. 

Pasjonaci żeglarstwa i ich wierni kibice nie zawiedli, podobnie jak najważniejsi goście, którzy swoją obecnością uświetnili tą żeglarską uroczystość, podczas której podsumowane było Grand Prix Zalewu Wiślanego, regaty Maristo Cup 2019 oraz Bitwa o Gotland – Konsal Challenge 2019. Mieliśmy przyjemność gościć m.in. Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Viktora Kolesnikova, Senatora RP IX i X Kadencji Jerzego Wcisłę, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Grażynę Kluge, Dyrektora Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Krzysztofa Czopka, a także przedstawicieli firm i instytucji partnerskich i sponsorskich.

Przez oficjalną część uroczystości przeprowadził nas szybko, sprawnie i bezpiecznie – jak przystało na prawdziwego i najlepszego kapitana prowadzącego jacht przez sztormy i wichury – trzon naszego zespołu i „człowiek orkiestra”, Krystian Szypka.

Rozpoczęliśmy od podsumowania Grand Prix Zalewu Wiślanego. Od zawsze Zalew Wiślany jest idealnym pomostem i swoistym naturalnym przedsionkiem pomiędzy żeglugą mazurską a morską. Jest to wbrew pozorom akwen bardzo wymagający nawigacyjnie, a żeglarze obyci z tamtejszymi wodami bez żadnego problemu potrafią mierzyć się z żeglarzami Bałtyckimi.

Klasyfikacja Grand Prix Zalewu Wiślanego prezentuje się następująco:

 1. miejsce – Marian Drabiński
 2. miejsce – Janusz Rutkowski
 3. miejsce – Tomasz Kubacki
 4. miejsce – Siergiej Żadobko
 5. miejsce – Ryszard Seroka
 6. miejsce – Grzegorz Pionke
 7. miejsce – Tomasz Makowski
 8. miejsce – Sławomir Kwiatkowski
 9. miejsce – Aleksiej Gradobitow
 10. miejsce – Marek Tyczyński

Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za Najaktywniejszego Żeglarza Federacji Kaliningradzkiej otrzymał Siergiej Żadobko.

Po wręczeniu nagród dla zwycięzców Grand Prix zostaliśmy poprowadzeni do drugiej części – podsumowania Maristo Cup 2019.

Co roku nasza stała zawodniczka regat, Monika Wiater, uświetnia uroczyste zakończenie swoimi produkcjami, wyczekiwanymi przez wszystkich od samego startu wyścigu. Tegoroczny film (zrealizowany przez niezastąpiony duet Monika Wiater i Piotr Powierza), nawiązujący m.in. do najbardziej znanego filmu „Rejs”, wycisnął z zebranych gości niejedną łzę śmiechu.

 

I miejsce w kategorii KWR oraz główną nagrodę regat – Przechodni Puchar Srebrny Dzbanek PO RAZ TRZECI wywalczyli (kolejny raz udowadniając swój kunszt żeglarski) zawodnicy startujący na jachcie Apollo Sails 2 Easy 2. Jest to druga załoga w historii regat, której nazwisko kapitana zostało wyryte na Srebrnym Dzbanku, a więc w przyszłym roku zapowiada się bardzo zacięta rywalizacja. 

II miejsce należy w tym roku do Jacka Zielińskiego (s/y Quick Livener), a III do Tomasza Kubackiego na jachcie Facil, który wraz z załogą stanowią nie lada reprezentację z Zalewu Wiślanego, kolejny rok atakując zdobycie I miejsca. W tym roku wręczyli nam piękne pamiątkowe blaszane odlewy w podziękowaniu za nasze działania. Dziękujemy!

Kategoria OPEN podzielona była na dwie podkategorie uwzględniając długość startujących jachtów. W OPEN 1 III miejsce zdobył Waldemar Kapusta (s/y Passadenia), II miejsce Eugeniusz Jadczuk (s/y Barnaba). Zwycięstwo wywalczył Marek Wołoszyn z załogą (s/y Oiler), tym samym zdobywając Puchar Senatora IX i X kadencji Jerzego Wcisły dla najszybszego jachtu.  

W kategorii OPEN 2 do mety dopłynęły tylko 2 jachty: II miejsce zajął Jarosław Żbikowski (s/y Haddock), a I miejsce wywalczyła załoga s/y Odyssey z kapitanem Tomkiem Ładyko.

Wyniki w klasyfikacji KWR:

 1. miejsce – Apollo Sails 2 EASY 2 – Tomasz Makowski
 2. miejsce – Quick Livener – Jacek Zielinski
 3. miejsce – Facil – Tomasz Kubacki
 4. miejsce – Antila – Albert Utenkov
 5. miejsce – Litwinka 2 – Marian Drabinski
 6. miejsce – Capella – Mikhail Voropaev
 7. miejsce – Kompis – Grzegorz Pionke

Wyniki w klasyfikacji OPEN 1:

 1. miejsce – Oiler.pl – Marek Wołoszyn
 2. miejsce – Barnaba – Eugeniusz Jadczuk
 3. miejsce – Passadenia – Waldemar Kapusta
 4. miejsce – Konsal II – Ryszard Drzymalski
 5. miejsce – Alf – Wojciech Chmielecki
 6. miejsce – Dancing Queen – Joanna Pajkowska
 7. miejsce – Hallelujah – Krystian Szypka
 8. miejsce – Momo One – Marek Bańkowski

Wyniki w klasyfikacji OPEN 2:

 1. miejsce – Odyssey – Tomasz Ładyko
 2. miejsce – Haddock – Jarosław Żbikowski
 3. miejsce – Barakam – Michał Śliwa
 4. miejsce – Dexxter – Witek Nabożny
 5. miejsce – Opole – Andrzej Kopytko
 6. miejsce – Reset – Grzegorz Rać
 7. miejsce – Jazon – Roman Jastrzębski
 8. miejsce – Lady Octet – Tomasz Gołuchowski
 9. miejsce – LauMarLen II – Krzysztof Kulis

Ilość jachtów, które podczas tegorocznej edycji regat Maristo Cup musiały zrezygnować z rywalizacji świadczy o trudności tej trasy. Zdania zawsze będą podzielone – czy na morzu gorszy jest sztorm, czy cisza, która w tym roku zdziesiątkowała załogi startujące w regatach. 

Trzecia część uroczystości była podsumowaniem Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland – Konsal Challenge 2019.

Zwycięzcą i zdobywcą słynnej „Blachy” został Zenon Jankowski, płynący na s/y Oceanna. Dumny i szczęśliwy Wojownik w iście żeglarski sposób podziękował wszystkim swoim kibicom i rywalom, uświetniając naszą imprezę dwiema nowatorskimi beczułkami.

Startująca w Bitwie od 2015 Aleksandra Emche dowiodła, że upór i wytrwałość w dążeniu do celu zawsze przynosi efekty. Podczas tegorocznej edycji wywalczyła I miejsce w grupie OPEN. Trzecim i ostatnim zawodnikiem, który ukończył Bitwę o Gotland 2019 jest harcmistrz Paweł Biały, który również może być świetnym wzorem dla swoich podopiecznych, że warto spełniać marzenia i dążyć do obranego celu.

Lista startowa Bitwy o Gotland 2019:

 1. Łukasz Wasielewski ARIETIS
 2. Ryszard Drzymalski KONSAL 2
 3. Jacek Chabowski BLUE HORIZON
 4. Andrzej Kopytko OPOLE
 5. Piotr Falk BLUESinA
 6. Jerzy Matuszak DANCING QUEEN
 7. Zenon Jankowski OCEANNA
 8. Władek Chmielewski BINDI
 9. Aleksandra B. Emche MOKOTÓW
 10. Grzegorz Rać IRS CHALLENGER
 11. Paweł Biały DELPHIA III
 12. Honorata Wąsowicz ISFUGLEN
 13. Przemysław Skibiński VECTOR BALTICA
 14. Tomasz Ładyko ODYSSEY
 15. Kuba Marjański BUSY LIZZY
 16. Maciej Banach UNIQUE
 17. Marek Cyms DOMANI
 18. Jacek Zieliński QUICK LIVENER
 19. Joanna Pajkowska CARAVELA 950
 20. Dominik Ragiel TRYGŁAW
 21. Rafał Moszczyński WOJOWNIK VIII
 22. Witold Małecki PGO GOODSPEED
 

Teraz, gdy sezon możemy uznać za zakończony, czas zabrać się za przygotowywania kolejnych regat i planowanie urlopów! :) 

Już dziś możemy powiedzieć Wam, że:

 

Zgłoszenia ruszają od nowego roku :)

 

Organizator: Maristo.pl

Partnerzy: Województwo Warmińsko-Mazurskie, Miasto Sopot, Województwo Pomorskie

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Sponsorzy: Ocean Team Sailing School, Agencja Ochrony Konsal, Kompas, Teknos-Oliva, Maristo.pl

 

 

Komentarze


Archiwum