Piorun 4 stracił ster..

Dzisiejszego dnia kiedy większość stawki wpłynęła już do portu w Visby, otrzymaliśmy informację przez radio z jachtu Piorun 4 o utracie sterowności. To bardzo poważna awaria, więc błyskawicznie podjęliśmy się akcji ratunkowej jachtu, popłynęliśmy na poszukiwania Quickiem z nadzieja, że świeżo naprawiany silnik o małej mocy podoła holowaniu. Kapitanowie pozostałych jachtów zaoferowali pomoc i byli w ciągłym kontakcie z nami, gotowi w razie potrzeby ruszyć z pomocą.

Piorun 4 znajdował się w odległości ok. 2 mil od klifów Gotlandii i na wysokości 3 mil od Visby. Duża fala i silny wiatr północny utrudniały mocno akcję holowniczą, jednak po kilku godzinach Piorun 4 wraz z kapitanem i załogantem szczęśliwie dobili do keji w Visby.

Jacht stracił ster w wyniku zderzenia z jakimś niezidentifikowanym obiektem znajdującym się tuż pod wodą. Jeszcze nie została podjęta decyzja czy jacht będzie naprawiany na miejscu, ani decyzja o dalszym udziale w wyścigu.

Czekamy jeszcze na dwa jachty: Kristi, który ma do Visby jeszcze ok. 10 mil i dotrze w okolicach północy i Bliskiego, który ma ok. 35 mil, którego będziemy się spodziewać we wczesnych godzinach porannych.

Tymczasem powoli trwają przygotowania do Pierwszego Dnia Polskiego w Visby 2014. Mięso przyprawione, grill się smaży, lód na Zaruskim ziębi a pogoda rozpieszcza. Czego chcieć więcej po dwudniowych zmaganiach na morzu..

Komentarze


Archiwum