„Polled 2” Jacka Chabowskiego pierwszy na mecie w Visby!

Pierwszy etap najdłuższych w Polsce długodystansowych regat morskich SailBook Cup już prawie zakończony – Visby czeka na ostatnie jachty.

Czwarta edycja regat SailBook Cup wystartowała z Sopotu w sobotę 19 lipca w samo południe. Linię startu przecięło 18 jednostek i obrały kurs na Visby na Gotlandii. Jeszcze pierwszego dnia z regat wycofało się kilka jachtów i zawróciło do Trójmiasta. „GoodSpeed” z awarią silnika popłynął do Gdyni, gdzie załoga zamierzała naprawić usterkę, następnie dopłynąć do Visby i wystartować w drugim etapie regat. „Blagodarnost II” z poważną awarią elektroniki musiała zrezygnować całkowicie z kontynuowania wyścigu.

Na trasie Sopot – Visby warunki wiatrowe były trudne – bardzo słaby wiatr, z wieloma dziurami zupełnie bez wiatru. Po wycofaniu się jachtu „Blagodarnost 2” stawkę prowadził „Quick Livener” Jacka Zielińskiego. Jednak w nocy z soboty na niedzielę wyprzedził go „Polled 2” Jacka Chabowskiego, a nad ranem Eugeniusz Jadczuk na jachcie „Barnaba”. Te trzy jachty stanowiły czołówkę wyścigu, reszta pozostała w tyle i rozjechała się po trasie. W pobliżu Gotlandii, ponownie prawie wszystkie jachty znalazły się blisko siebie. Taki układ zachował się niemal do mety w Visby, gdzie wiatr zadecydował, który jacht ma pierwszy przekroczyć metę.

Tutaj strategia nie pomagała – była to loteria. O tym kto będzie pierwszy na mecie decydował łut szczęścia, komu zawiało, ten się przesuwał do przodu.” – komentuje Jacek Zieliński, sternik jachtu „Quick Livener”. Pierwszy na mecie I etapu regat zameldował się jacht Polled 2 ze sternikiem Jackiem Chabowskim.

Klasyfikacja nieoficjalna po I etapie regat w poszczególnych klasach (z uwzględnieniem stosownych przeliczników):
klasa
KWR – „Facil” Łukasz Politański (Elbląg)
klasa ORC – „Polled 2” Jacek Chabowski (JSG Górki Zachodnie)
klasa Open – „Barnaba” Eugeniusza Jadczuka

Start do II etapu regat SailBook Cup planowany jest na środę 23 lipca o godz. 19. Jachty opłyną Gotlandię i Gotska Sandön prawą burtą i wrócą do Sopotu. Cała trasa liczy około 600 mil morskich. Pozycję jednostek, dzięki systemowi YellowBrick, śledzić można na bieżąco na stronie regat w zakładce Tracking. Przez cały czas regat tracking jachtów dostępny będzie również w Informacji Turystycznej w Sopocie na Placu Zdrojowym.

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup jest hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa morskiego i ma uczcić pierwsze polskie morskie regaty w 1934r. (trasa Gdynia – Visby).

Ambasadorem regat jest kpt. Zygfryd „Zyga” Perlicki, jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, olimpijczyk z Kilonii, skipper jachtu „Copernicus” w regatach okołoziemskich Whitbread, wielokrotny mistrz Polski w klasach olimpijskich i morskich, doskonały sędzia żeglarski.

Organizatorzy: SailBook.pl, Pomorski Związek Żeglarski

Partnerzy: Gmina Miasto Sopot, Urząd Morski w Gdyni i Liga Morska i Rzeczna, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot, Fundacja Helios, Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Polski Klub Morski, Puchar Bałtyku Południowego, Navinord

Sponsorzy: Naftoport, Voith, Work Service, Navcomm, Seldén, ICOM, Aero-Vaerft, 3 Sails, Ocean Sails, Henri Lloyd, AlmaPress Księgarnia Morska

Patroni medialni: SSI Jerzy Kuliński, Radio Gdańsk, Tawerna Skipperów, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu, Młody Elbląg, Nowyj Kaliningrad, Solovela, Batsaans

Komentarze


Archiwum